Město České Budějovice

České Budějovice nechal založit český král Přemysl Otakar II. v roce 1265. Největší turistické atrakce soustřeďuje městská památková rezervace v historickém centru (Piaristické náměstí, přilehlý dominikánský klášter s kostelem Obětování Panny Marie, Náměstí Přemysla Otakara II. se Samsonovou kašnou a radnicí, Černá věž, katedrála svatého Mikuláše atd.).

Náměstí Přemysla Otakara II.

Náměstí Přemysla Otakara II. je centrální veřejné prostranství v historickém středu Českých Budějovic, v současné době pojmenované po zakladateli města, českém králi Přemyslu Otakaru II, rozlohou 1,7 ha je jedním z největších, a největším čtvercovým náměstím v České republice.

Samsonova kašna

Samsonova kašna je barokní kašna stojící na náměstí Přemysla Otakara II.

Černá věž

Černá věž je hlavní dominantou Českých Budějovic. Najdete ji hned u náměstí Přemysla Otakara II., v ulici kde se nachází i Residence U Černé věže. Byla dostavěna v roce 1577 a sloužila jako hláska a zvonice.

Katedrála sv. Mikuláše

Katedrála sv. Mikuláše je hlavní kostel diecéze českobudějovické. Krátce po založení města České Budějovice, byl v roce 1265 položen základní kámen tohoto kostela.

Jihočeské muzeum

Jihočeské muzeum má hlavní expozice v budově vystavěné v historizujícím novorenesančním slohu v letech 1899–1901. Otevřena veřejnosti byla v roce 1903.

Jihočeské divadlo

Místo, kde stojí historická budova Jihočeského divadla patří mezi nejstarší historické části města Českých Budějovic. Vedle činohry má i operní, loutkoherecký a baletní soubor.

Piaristické náměstí

Piaristické náměst se nachází v historickém centru Českých Budějovic na místě bývalého hřbitova.

Jihočeské motocyklové muzeum

Museum je se svojí bezmála stovkou vystavovaných motocyklů jednou z největších veřejnosti přístupných sbírek jednostopých vozidel v republice.

Piaristický klášter

Dominikánský klášter s kostelem Obětování Panny Marie – nejstarší kostel v ČB.

Galerie Mariánská

Galerie umění v nově zrekonstruované budově Mariánských kasáren, která byla postavena v roce 1844. Galerie se věnuje prezentaci širokého spektra umění od fotografie přes malbu, sochu, architekturu a užité umění až po nová média. Expozice není trvalá, ale mění se tak, aby se návštěvník mohl vracet a vždy ho překvapilo něco nového. Součástí je Galerijní obchod a Kavárna.

Plovárna

Plovárna v Českých Budějovicích nabízí zimní i letní plovárnu pro děti i dospělé. Zimní plovárna nabízí služby plaveckého, skokanského a dětského bazénu, krytého toboganu, vířivku a parní komoru. Letní plovárna zahrnuje plavecký a dětský bazén, několik vodních atrakcí a čtyřdráhové skluzavky.

Hvězdárna a planetárium

Českobudějovická hvězdárna byla otevřena v roce 1937 jako druhá nejstarší lidová hvězdárna v Čechách. Nachází se cca 300 metrů od náměstí Přemysla Otakara II. v parku na soutoku Vltavy a Malše.

Stromovka

Stromovka (místními nazývaná také Dlouhá louka) je největší českobudějovický park o výměře 68 ha. Nachází se 5 minut chůze od centra města a slouží jako rekreační zóna.

Fotbalový stadion Střelecký ostrov

Fotbalový stadion Střelecký ostrov je fotbalový stadion v Českých Budějovicích, na kterém hraje tým SK Dynamo České Budějovice. Stadion byl postaven v roce 1940.

Muzeum cestopisné literatury

K vidění jsou unikátní výtisky starých cestopisů i mapy všech koutů světa. Expozice se věnuje Emilu Holubovi, Alberto Vojtěchu Fričovi, Josefu Kořenskému či Aloisovi Musilovi, ale i řadě dalších. Najdete zde artefakty z cest i osobní předměty cestovatelů. Dejte si zde výbornou kávu či čaj, začtěte se do knihy a vydejte se na cestu kolem světa.

Muzeum koněspřežky

Muzeum koněspřežky popisuje historii Koněspřežné dráhy České Budějovice – Linec. Celá expozice se nachází v bývalém strážním domku koněspřežky. Je jedním z nejmenších muzeí v České republice.

Muzeum energetiky

Jeho výjimečnost spočívá v netradičním pojetí, které ho dělá zajímavým nejen pro odborníky, ale i pro širokou laickou veřejnost.

Budvar – prohlídky Budvar museum ČB

Při této prohlídce nahlédnete do tajemství výroby ležáku Budweiser Budvar. Poctivě uvařené pivo pak ochutnáte načepované jen pro vás z pivovarských tanků v rozlehlých chladných ležáckých sklepích, kde Budweiser Budvar zraje před svou cestou k zákazníkům.

Obec Hluboká nad Vltavou

Obec známá především díky svému novogotickému monumentálnímu zámku, jenž svou dnešní podobu, inspirovanou romantickým zámkem Windsor. Krom zámku se zde nacházejí další atraktivní cíle: přepychové golfové hřiště, Knížecí dvůr, Lanové centrum, Alšova jihočeská galerie a velmi oblíbená zoologická zahrada ZOO Ohrada, kde se zabaví nejen děti, ale i dospělí, k některým druhům se mohou návštěvníci podívat i do výběhu.

Historie Mariánských kasáren

Výstavba Mariánských kasáren, nejstaršího vojenského objektu v Českých Budějovicích, začala v roce 1842, trvala přibližně dva roky a byla financována českobudějovickými měšťany. Po dokončení stavby v roce 1844 sloužili kasárny svému účelu téměř sto padesát let. Roku 1888 a 1890 zasáhly Mariánské kasárny, stejně jako celé město, mohutné povodně.

Fráňa Šrámek v Mariánských kasárnách

V letech 1883–1918 v kasárnách sídlil 91. pěší pluk. Byla zde posádková věznice, a do roku 1901 se na dvoře popravovalo. V kasárnách byl pro své antimilitaristické postoje vězněn básník Fráňa Šrámek. Básník a prozaik si odpykával trest ve vojenském vězení mezi lety 1899 až 1901. Později v Budějovicích žil a publikoval své verše. Zřejmě zde napsal také svou posmrtně vydanou sbírku Rozbolestněný ženami. Roku 1946 byl jmenován národním umělcem.

Jaroslav Hašek v Mariánských kasárnách

Nejslavnějším vojákem v Mariánských kasárnách byl spisovatel Jaroslav Hašek, i když pobýval v kasárnách jen tři měsíce od 17. února do 10. května roku 1915. Narukoval k 91. pluku a poté byl odsud odeslán za mateřským plukem do Brucku nad Litavkou. Možná proto byl také děj Švejka částečně umístěn také do Budějovic. Jeho pobyt v této budově připomíná památkově chráněná pamětní deska. „Poslušně hlásím, pane obrlajtnant, že jsem opět zde,“ zasalutoval Švejk, tváře se slavnostně. Těmito slovy končí Švejkova slavná, Budějovická anabáze.

Václav Havel v Mariánských kasárnách

Václav Havel, český exprezident, strávil v Mariánských kasárnách jako vojín dva roky svého života (1957-1959). Spisovatel a dramatik, zakázaný umělec, pronásledovaný občan, vězeň svědomí, vůdčí osobnost nenásilného svržení komunistického režimu a politických změn v Československu, obránce lidských a občanských práv, poslední prezident Československa a první prezident České republiky. Tvrdý kritik poměrů v době komunistické diktatury, za politické smýšlení několikrát vězněn, celkem bezmála pět let, spoluzakladatel Charty 77 a jeden z jejích prvních tří mluvčích, spoluzakladatel Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných v Československu.

REZERVACE